Story Highlights

With great patience, good humor, and old-fashioned paper ballots and pencils, delegates to convention worked past the technology glitch that prevented online voting and filled all the offices open for election in 2016. They were selecting from a record number of people standing for the various offices. Bishop Scott Mayer expressed his appreciation that so many people were offering their service to the diocese and the wider church.

View the tally sheet for all elections here.

l-R Joel Walker, St. Martin-in-the-Fields, Keller; Amy Haynie, Trinity, Fort Worth; Christopher Jambor, All Saints', Fort Worth; Jane Dennis, St. Luke's, Stephenville; Norm Synder, Good Shepherd, Granbury; Kevin Johnson, St. Alban's, Theatre Arlington

Standing Committee 2017 L-R Joel Walker, St. Martin-in-the-Fields, Keller; Amy Haynie, Trinity, Fort Worth; Christopher Jambor, All Saints’, Fort Worth; Jane Dennis, St. Luke’s, Stephenville; Norm Synder, Good Shepherd, Granbury; Kevin Johnson, St. Alban’s, Theatre Arlington

Standing Committee, Lay

  • Norm Synder, Good Shepherd, Granbury

Standing Committee, Clergy

  • Christopher Jambor, All Saints’, Fort Worth
  • Amy Haynie, Trinity, Fort Worth, was elected president.

Deputies to General Convention, Lay

  • Katie Sherrod, St. Luke’s in the Meadow, Fort Worth
  • Kathleen Wells, Trinity, Fort Worth
  • Aidan Wright, St. Alban’s, Theatre Arlington
  • Marty Fagley, St. Francis of Assisi Episcopal Church, currently worshiping at St. Christopher, Fort Worth and Brookdale Assisted Living Center, Weatherford

General Convention Deputy, Clergy

  • Tracie Middleton, Trinity, Fort Worth
  • Carlye Hughes, Trinity, Fort Worth
  • Scot McComas, St. Martin-in-the-Fields, Keller/Southlake
  • Amy Haynie, Trinity, Fort Worth

General Convention Alternates, Lay

  • First Alternate: Brent Walker, Episcopal Church of Wichita Falls
  • Second Alternate: Bob Hicks, St. Christopher, Fort Worth
  • Third Alternate: Cynthia Hill, All Saints’, Fort Worth
  • Fourth Alternate: Norm Synder

General Convention Alternates, Clergy

  • First Alternate: Tony Hiatt, Episcopal Church in Wise County
  • Second Alternate: Kevin Johnson, St. Alban’s, Theatre Arlington
  • Third Alternate: David Madison, executive director of the Southwestern Association of Episcopal Schools (SAES)

University of the South, Sewanee, Trustee, Lay

  • Jill McClendon, Episcopal Church in Wise County
Ms. Jill McClendon

Ms. Jill McClendon

Disciplinary Board, Lay

  • Connie Lefler, All Saints’, Fort Worth
Photo of Connie Lefler

Ms. Connie Lefler

Disciplinary Board, Clergy

  • Karen Calafat, St. Luke in the Meadow, Fort Worth
  • Annette Mayer, St. Stephen’s, Hurst
  • Janet Nocher, Chaplain, Baylor Institute for Rehabilitation, Fort Worth

Executive Council, Members at Large, Lay

  • Corrie Cabes, St. Martin-in-the-Fields, Keller/Southlake
  • Barbara Evans-Chowning, All Saints, Fort Worth
  • Laura Fleming, All Saints’, Fort Worth
  • Victor Mashburn, Trinity, Fort Worth
  • Melinda Jo Ray, Good Shepherd, Granbury
  • Suzi Reid, St. Luke’s in the Meadow, Fort Worth

Executive Council, Members at Large, Clergy

  • Karen Calafat, St. Luke’s in the Meadow, Fort Worth
  • Bob Gross, St. Stephen’s, Hurst
  • Bill Stanford, St. Christopher, Fort Worth